Gary Guthman, który wystąpił w niedzilę, 8 stycznia w sali Olimpia w Starachowicach, współpracował z takimi osobistościami światowej sceny muzycznej jak m.in.: Tony Bennett, Aretha Franklin, Johnny Mathis i Bee Gees. Koncertował jako solista w ponad 200 salach filharmonicznych Kanady i Stanów Zjednoczonych z autorskimi projektami „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats”. W latach 1999 to 2001 występował jako solista i dyrygent w wielokroć nagradzanym spektaklu „Forever Swing”, który był prezentowany m.in. w Chicago Theatre w Chicago, Place des Arts w Montrealu, Aladdin Theatre for the Performing Arts w Las Vegas. W 2004 roku został zaproszony jako solista do Carnegie Hall przez słynnego dyrygenta i twórcę The New York Pops, Skitcha Hendersona. W tym samym roku skomponował i wyprodukował widowisko „Swingmatism”, wykonywane wielokrotnie podczas Vancouver International Jazz Festival. Od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku Gary Guthman wraz ze swoim kwartetem z powodzeniem występuje na festiwalach jazzowych oraz jako solista w filharmoniach. W 2011 roku wydał płytę „Solar Eclipse” ze swoimi kompozycjami jazzowymi. W 2016 roku ukazał się swingowy krążek „Woman in Black”, do którego napisał muzykę i słowa. Jest też kompozytorem utworów będących hołdem dla twórczości poety Mirona Białoszewskiego, wydanych na albumie „Autoportrety” (2019). Premiera musicalu „List z Warszawy”, do którego stworzył muzykę oraz teksty odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2019 roku. Rok później został wydany album z utworami z musicalu. W 2021 odbyło się prawykonanie suity kameralnej „The Traveler”. Wśród kompozycji orkiestrowych Guthmana są takie utwory jak m.in.: „Mistrz i Małgorzata” na harfę i orkiestrę (2007), „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę (2018), „Koncert na trąbkę i orkiestrę” (2020) oraz „Koncert na flet i orkiestrę” (2021).
Koncert w Starachowicach „Swing celebration” to specjalny program składający hołd wielkim artystom Złotej Ery Swingu przez Gary Guthmana i jego zespół: Mateusza Kaszubę (fortepian), Mateusza Dobosza (kontrabas/gitara basowa) oraz Patryka Dobosza(perkusja).W programie usłyszymy także kilka oryginalnych kompozycji Guthmana utrzymanych w swingowej konwencji.
Mateusz Kaszuba – fortepian. Absolwent Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Laureat wielu prestiżowych konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej (m.in.: I. miejsce na 22. i 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, II. miejsce na Krokus Jazz Festival, nagrody specjalne na Jazz Juniors, I. miejsce na Tarnów Jazz Contest, II. miejsce na Młoda Nadzieja Jazzu Novum Jazz Festival, Grand Prix School & Jazz Festival). Zajął II miejsce w XIV Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej w Łomży, 10.10.2021 r.
Mateusz Dobosz – gitara basowa/kontrabas. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, prężnie działający kontrabasista i gitarzysta basowy w dziedzinie muzyki klasycznej, jazzowej i improwizowanej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, zespołami kameralnymi i jazzowymi oraz występuje w spektaklach teatralnych w Teatrze Żydowskim, Och-Teatrze i Teatrze Polonia w Warszawie. Członek zespołu Nowy Stwór Mazowiecki oraz współtwórca Vitis Music Sfera Festival.
– perkusja. Ukończył Akademię Muzycznej w Krakowie w katedrze muzyki współczesnej i jazzowej w klasie Łukasza Żyty. Odbył szkolenie w Manhattan School Of Music w Nowym Jorku pod okiem Johna RileyaMa w dorobku liczne nagrody m.in.: Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009), I Nagroda na Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011), I Nagroda na Krokus Jazz Festival z zespołem High Definition (2011), Zwycięstwo zespołu HIGH DEFINITION w programie fundacji “Maestro” – “Young Jazz Project”.Zwycięstwo w “Jazzowym Debiucie Fonograficznym” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca z zespołem High Definition. Współpracował min. z High Definition Quartet, Randym Breckerem, Maciejem Obarą, Włodkiem Pawlikiem, Januszem Muniakiem, Piotrem Wyleżołem, Adamem Pierończykiem i Grzegorzem Nagórskim, Pawłem Kaczmarczykiem, Adamem Bałdychem.
Napisz komentarz
Komentarze