Celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej, jak również ratownictwa lotniczego i morskiego.
Ćwiczenie RENEGADE/SAREX-22 jest to trening systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza, przy wykorzystaniu akustycznego systemu. Od godz. 8.00 do czasu zakończenia realizowany będzie epizod dotyczący statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.
Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, statek powietrzny RENEGADE będzie przemieszczać się w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przelotu powinny być uruchamiane syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza.
Powinny być nadane dwa sygnały alarmowe (syrena) dotyczące zagrożenia z powietrza:
1. Ogłoszenie alarmu: sygnał akustyczny - modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut;
2. Odwołanie alarmu: sygnał akustyczny - ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.
Jak informuje rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego - Marzena Chodakowska, zgodnie z decyzją przekazaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w tym roku wyjątkowo postanowiono zrezygnować z włączania syren alarmowych w województwach znajdujących się na trasie przelotu uprowadzonego samolotu. Powyższe związane jest z sytuacją w Ukrainie oraz obecnością w RP uchodźców z Ukrainy.
Napisz komentarz
Komentarze